FAMILII CU SITUAȚII LOCATIVE DIFICILE, FERICITE CĂ SE MUTĂ ÎN CASĂ NOUĂ

90 de familii/persoane singure cu o situație locativă sau socială dificilă au acum bucuria de a se muta în casă nouă, grație repartizării locuințelor sociale recent construite în cartierele Istru și Tineretului.

Neavând o locuință în proprietate și nici venituri suficient de mari, acestea erau nevoite fie să locuiască împreună cu părinții sau cu alte rude, fie să închirieze o locuință de pe piața privată la un preț pe care cu greu și-l permiteau.

Așa cum prevede Legea locuinței sociale, pe baza căreia municipalitatea a stabilit criteriile de ierarhizare pentru acordarea locuințelor sociale, printre fericiții beneficiari ai celor 90 de locuințe se află tineri cu vârsta de până la 35 de ani, familii care urmează să fie evacuate din locuințele retrocedate foștilor proprietari, tineri proveniți din instituții de ocrotire socială, veterani de război, dar și multe persoane care suferă de diferite forme de handicap sau care au în întreținere astfel de persoane.

Ultima modificare: 19.10.2017 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul ANUNȚ PRIVIND ÎNTRERUPEREA FURNIZĂRII APEI POTABILE